субота, 28 січня 2017 р.


Цікаві факти про театр


        27 березня відзначають Міжнародний день театру. Це свято встановив у 1961 році  IX конгрес Міжнародного інституту театру (МІТ) – організації, діяльність якої спрямована на зміцнення миру і дружби між народами та на розширення творчої співпраці всіх діячів світу.

Міжнародний день театру – це не просто професійне свято митців сцени, його також залюбки святкують мільйони глядачів і шанувальників театрального мистецтва.



Трішки історії. 
У наш час театр — справа звичайна. Будь-коли ми можемо, переглянувши афішу, вибрати виставу на свій смак. У стародавніх Афінах було зовсім інакше. Вистави давалися тільки двічі на рік — у великі та малі свята на честь бога Діоніса, бога природи, що оживає, і лише в одному призначеному для цього місці — театрі бога Діоніса під відкритим небом, на південному схилі великого міського пагорба з храмом і фортецею, до того ж не ввечері, а протягом чотирьох днів безперервно, п'ятнадцять п'єс по черзі одна за одною. Дивилися їх, не знаючи навіть назв п'єс, оскільки вони ставилися вперше і більше, як правило, не повторювалися.
  • Театр вміщував до 17 000 чоловік, а держава сплачувала глядачам (не акторам, а глядачам!) їх денну платню, щоб вони могли протягом цих чотирьох днів спокійно сидіти в театрі, оскільки театр був не розвагою, а священною справою — вшануванням бога Діоніса.
  •  У грецькому театрі була спеціальна посада - рабдух , в чиї обов'язки входило лупити палицею по хребтину глядачів, які бушували під час вистав. 
  •  В одному з театрів Іонії був особливий ряд для одноруких воїнів. Перед ними садили ряд лисих рабів , б'ючи по лисині яких перші могли аплодувати.
  • Довгий час в давньоримській комедії заборонялося показувати римських громадян в смішному вигляді. Саме тому римська комедія зображувала греків і грецький побут . Так і виходило , що греки і римляни проявляли зворушливу одностайність : греки сміялися над собою , римляни теж сміялися над греками.
  •  Давньогрецький драматург Фриних одного разу представив у театрі свою п'єсу «Взяття Мілета » - про розорення грецького міста персами. Вона настільки засмутила глядачів , що весь театр вибухнув сльозами ; в покарання влади присудили поета до штрафу в тисячу драхм і заборонили постановку його п'єси.
  •  У грецькому театрі було лише три актори , кожен з яких міг виконувати кілька ролей.
  •  У класичні часи Афін перегляд театральної постановки трагедії був обов'язковий для всіх жителів Афін , крім рабів. Тому на представленні збирався все місто. Незаможним платили компенсацію за незароблені в цей час гроші. Коли особи , що відали постановками , стали стягувати плату за вхід , уряд Афін також почав виплачувати ці гроші громадянам . А ось на постановки комедій порядних жінок не пускали , хіба що гетери могли перебувати в театрі на виставі комічних творів.
  • Всі ролі в грецькому театрі виконували чоловіки. Жінки- актриси з'явилися пізніше , всі вони були дівчатами легкої поведінки і виступали лише в мимах ( досить-таки паскудних сценках побутового змісту) і пантомімах .
  • У римському театрі з'являється завіса, яка не піднімається догори і не розходиться в сторони , як зараз , а опускається в спеціальну щілину в підлозі.
  • Римський драматург Лівій Андронік сам виконував головні ролі в своїх трагедіях . Коли одного разу він втратив голос , він став доручати виконання всіх пісень спеціальному хлопчикові , що стояв ззаду , а сам лише відкривав рот. Це - перший зафіксований в історії випадок використання фонограми.
Театр і Україна
  • Руїни театрів античного типу у Херсонесі та Ольвії залишились до наших часів. Це були театри під відкритим небом, у центрі знаходився круглий майданчик для акторів і хору, а місця глядачів йшли уступами вгору.
  • Початки українського аматорського театру належить до 7 квітня 1730 року, коли в будинку глухівського заводчика І. Миклашевського відбулася вистава.
  • Перший український стаціонарний театр організував у 1906 році М.К.Садовський. Перші вистави він показав у Полтаві, а з 1907 року працював у Києві.
  • Перший український професійний оперний театр "Музична драма" було відкрито у 1919 році в Києві.
  • Найстаріший в Україні театр було збудовано в Харкові у 1789 році, згодом у Києві (1806), Одесі (1810).
  • Найстаріша з існуючих нині театральних будівель в Україні споруджена 1843 року у Львові. Зараз тут міститься Український драматичний театр імені М.Заньковецької. Раніше це був Старий театр - найбільша свого часу театральна споруда в Європі.
  • Найбільше "театральне" місто в Україні – Київ, в якому 25 театрів. Щодо областей, то першість за Одеською – 10 театрів, Львівською – 9, Кримською та Дніпропетровською – по 8.

Немає коментарів:

Дописати коментар