Сторінки

Сторінки

неділя, 29 січня 2017 р.

Лялькові Петрушки
Лялькові вистави були улюблені у всіх країнах, але в кожній діяв свій народний герой: один з персонажів російських народних лялькових вистав - Петрушка, в Італії - Пульчинелла, у Франції - Полішинель, в Іспанії - дон Крістобаль, у Німеччині - Касперле, в Англії - Панч, в Туреччині - Карагез ...

Галасливі, пустотливі, різкі, часом жорстокі - всі вони забавляли народ, а своєю неповагою до влади, дідька і самої Смерті вселяли в глядачів оптимізм. Народний театр мав успіх, і лялькарі - професіонали стали запрошуватися зі своїми героями в аристократичні вітальні.


На початок XIX століття ляльковий театр поступово входить в домашне життя європейської міської родини. Домашні лялькові вистави виникли і в Росії. До середини XIX століття ляльковий театр вже розглядався не тільки як розвага, а й як дієвий педагогічний засіб, що розвиває духовний та творчий початок.
ХХ століття породило безліч лялькових театрів. У їх розпорядженні були самі різні сюжети і системи ляльок. Поступово з'являються і спеціальні театри для дітей. Звичайно, ляльковий театр - це гра вигадки і реальності, слів і світла, фарб і звуків - всього того, що і є, по суті, творчість.
Ляльковий театр, - як жоден інший, і сьогодні - повертає нас до споконвічних коренів. Він - єдиний зберігає і культивує народну мудрість, незалежно від національної приналежності.

У опосередкованій формі ляльковий театр, й сьогодні, знову і знову вчить нас бути чесними і добрими, спрямованими і працьовитими, здатними по-справжньому оцінити і полюбити справжнє багатство рідного слова.
Петрушка



Петрушка - один з персонажів російських народних лялькових вистав. Зображується в червоній сорочці, полотняних штанях і загостреним ковпаком з пензликом; традиційно Петрушка - це лялька-рукавичка.

Петрушка - лялька балаганна, російський блазень, потішник, дотепник в червоному каптані і в червоному ковпаку; звуть Петрушкою також весь блазнівський, ляльковий вертеп (словар В. Даля).

Походження цієї ляльки, що з'явилася в Росії в другій половині XIX століття, - достовірно не прояснено, адже про Петрушку історично згадується ще з XVII століття. Російські лялькарі використовували маріонеток (театр ляльок на нитках) і Петрушек (перчаточних ляльок). До XIX століття перевага віддавалася Петрушці, до кінця століття - маріонеткам, так як петрушечнікі об'єдналися з шарманщиками. Ширма петрушечніка складалася з трьох рам, скріплених скобами і затягнутих ситцем. Вона ставилася прямо на землю і приховувала лялькаря. Шарманка збирала глядачів, а за ширмою актор через пищик (свисток) починав спілкуватися з публікою. Пізніше, зі сміхом і репризою, вибігав він сам, в червоному ковпаку і з довгим носом. Шарманщик іноді ставав партнером Петрушки: через пищика мова була не завжди виразної, і він повторював фрази Петрушки, вів діалог. Комедія з Петрушкою розігрувалася на ярмарках і в балаганах.

З деяких спогадів випливає, що у Петрушки було повне ім'я - його називали Петром Івановичем Уксусовим або Ванькой рататуєм. Існували основні сюжети: лікування Петрушки, навчання солдатської службі, сцена з нареченою, покупка коня та його випробування. Сюжети передавалися від актора до актора, з вуст у вуста. У жодного персонажа російського театру не було популярності, рівної Петрушці.



Зовнішність Петрушки аж ніяк не російська: у нього перебільшено великі руки і голова, гіпертрофовані риси обличчя, саме воно (вирізане з дерева) оброблено спеціальною рослинною рідиною, через що виглядає більш темним; великі мигдалеподібні очі і величезний ніс з горбинкою, абсолютно білі очні яблука і темна райдужна оболонка, за рахунок чого очі Петрушки здаються чорними. Зовнішність Петрушки йому дісталася у спадок від італійського Пульчинелла. До цього можна додати, що Петрушка завжди носатий, а колись додатково до цього був ще й горбатим, і навіть не з одним, а з двома горбами - ззаду і спереду.

За своїм характером він крикливий і веселий балакун-говорун, дуже пустотливий і забіякуватий. Багато хто помилково вважає, що широко розкритий рот Петрушки - усмішка, проте це не так; будучи негативним персонажем, Петрушка постійно розтягує губи в оскалі. На руках у нього по чотири пальці (можливий символ того, що Петрушка - не людина, а якийсь персонаж з іншого світу). Петрушка є молодшим родичем набагато старших братів – ляльок.

Серед безлічі фігурок, знайдених під час розкопок ще багато століть тому, була одна дуже цікава - горбатий чоловічок з гачкуватим носом, товстим животом і незвичайно живим, пронизливим поглядом. Це Маккус - популярний персонаж давньоримської античної комедії. Лялька володіла дивним секретом - Маккус здавався то веселим, то сердитим, то обуреним - це залежало від того, в який бік його повертати.

За зразком давньоримського Маккуса італійці на початку XVI ст. створили свого Пульчинелла. Його ім'я в перекладі означає півник, якого він нагадував смішним носом-дзьобом і зарозумілим виглядом.

Пройшла ще сотня-друга років, і кумедна лялька перекочувала до багатьох країн Європи, де отримала нові імена, але зберегла зовнішність і невгамовний характер.

Потрапив до нас Петрушка з Європи. Його принесли звідти бродячі лялькарі італійці, французи, німці, у яких були такі ж ляльки - з великими носами, веселі, балакучі й неймовірні забіяки. Найдавніша в цій компанії - Пульчинелла, що означає «Півник». У Франції це Полішинель, а з початку XIX століття - Гиньоль, в Іспанії - дон Крістобаль, в Італії - Пульчинелла, в Англії - Панч і його дружина Джуді, в Бельгії - Вальт, в Голландії - Ганс Піккельгерінг, що означає «Копчений оселедець» , у Німеччині - Гансвурст, або «Ганс-ковбаса», надалі новий герой - Каспер і, нарешті,в Чехословаччині - Кашпарек - всі вони є театральними ляльками-маріонетками і управляються за допомогою ниток. Але єдиний аналог Петрушки з техніки водіння – французька лялька-рукавичка Гиньоль.

Такі ж герої є і в країнах Сходу. В Ірані це Пехелеван Качали, що означає «Лисий Богатир». У Туреччині - Кара Гез - «Чорні очі». І, нарешті, самий найдавніший з усіх - комедійний герой класичного індійського театру, великоголовий горбатий блазень - пустун Відушака. Всі вони, як уже було сказано, брати по духу.

На самому початку XVIII століття ляльковий театр Росії розвивався під впливом німецьких, голландських та польських лялькарів, а з тридцятих років - під впливом італійців. Італійці привезли до нас кілька лялькових театрів, які розігрували вистави про витівки Пульчинелли. Один з провідних акторів - П'єтро Мірра став улюбленим блазнем російської імператриці Анни Іоанівни - Петруха Фарносом. Є припущення, що саме від його імені російський герой лялькового театру отримав ім'я Петрушка.

Якщо на ярмарках Петрушку можна було побачити в балагані, то в інший час він був «ходячим Петрушкою», тобто лялькар-петрушечнік мандрував по дорогах Росії з легкої складною ширмою і ящиком ляльок, яких могло бути від 6-7 до 20-30 штук.

Петрушечнік дуже часто виступав у парі з «Музикантом», у якого могли бути гармошка, скрипка, бубон або барабан. Але найчастіше «Музикант» був шарманщиком.


Італійський Пульчинелла



Пульчинелла (італ. Pulcinella, фр. Polichinelle) - персонаж італійської комедії дель арте. Представляє південний (або неаполітанський) квартет масок, поряд з Тарталья, Скарамучча і Ковьелло. Пульчинелла, персонаж сучасного театру Неаполя.

Маска Пульчинелли зародилася в Неаполі (південна Італія) в останнє десятиліття XVI століття. У ній поєднувалися риси першого і другого Дзанні: простодушність і недоумкуватість, притаманні сільському ненажері і телепню, а також спритність і кмітливість городянина-простолюдина. Пульчинелла майже завжди одружений і обдурений дружиною, що надає також йому риси відсутніх у південному квартеті масок старих Панталоне і Доктора.
Французький Полішинель



Полішинель (фр. polichinelle від італ. Pulcinella - Пульчинелла) - блазень, несерйозна людина, персонаж французького народного театру: горбань, веселий задирака і насмішник. Популярний у народі, став одним з улюблених героїв театру ляльок. З'явився на сцені ярмаркового театру в кінці XVI століття, теж «родич» російського Петрушки, Невиправний базіка, він зовсім не вміє зберігати секрети, він повідомляв під виглядом секретів відомі всім речі, звідси походить вираз «секрет Полішинеля».

Під висловом «секрет Полішинеля» розуміють таємницю, яка не є такою, просто всі роблять вигляд, що це насправді секрет. Вірніше, це таємниця, яка всім і так відома.


Англійський Панч





Вперше Панч з'явився в Англії у 1662 році в уявленнях італійських маріонеточніков. Згодом Панч стає постійною маскою блазня в лялькових виставах. Панч - це горбань з гострим гачкуватим носом, в загостреному ковпаку. Він гуляка, шахрай, веселун і забіяка. На підмостках театру Панч придбав сценічного партнера - Джуді, разом вони складають ось уже кілька сотень років дует Панч і Джуді
Касперле з Німеччини


Касперле - головний персонаж лялькових театрів Німеччини, творцем якого вважається граф Франц Поччі. Цей герой вперше з'явився в п'єсах графа, і саме він замінив Гансвурста. Вдача Касперле - найвідомішого героя німецьких лялькових театрів, просто зрозуміти по сценкам, де він з'являється в постійній ролі - у ролі Касперле. У цих сценках можна побачити солдата - хвалька, поліцейського і дружину Касперле. В кінці кожної з них з'являються незмінні вороги героя: дідько і смерть, яких він б'є палицею. Але варто з'явитися його тещі, як він тікає з переляком, що призводить до сміху глядачів сценки.

Касперле виступає на сцені з різноманітними персонажами: принцами, лицарями, принцесами, з коханими, чарівними духами. Проте сам герой - дурний, хитрий, та ще й ненажера. Він виходець з іншого світу. У порівнянні з цими персонажами він виглядає безглуздо, і його вихід на сцену завжди має на увазі щось несподіване і надто смішне.

Кашпарек з Чехословаччини



Кашпарек - персонаж чеського театру ляльок. Головний комічний герой народних лялькових вистав (зазвичай маріонетка). До його появи (близько 1820р.) цей персонаж називався Пімперле (Петрушка). Образ Кашпарека користується в Чехословаччині широкою популярністю - це добродушний, життєрадісний чеський селянин, жартівник і балагур.
Турецький Карагез



Карагез (тур. Karagoz, буквально - чорноокий), - персонаж турецького тіньового театру, втілення народного гумору, природної кмітливості. Його ім'ям названо Театр ляльок в Туреччині, який виник в XVI столітті. Крім основного персонажа, у поданні брали участь: партнер Карагеза Хаджіват, городяни, анатолійські селяни, шахраюватий дервіш та ін. Іноді вистави театру відбивали невдоволення широких мас урядом та існуючими порядками.
Родовід Петрушки:
Італія - Пульчинелла
Франція - Полішинель і Гиньоль
Англія - Панч і Джуді
Німеччина, Швейцарія, Австрія - Кашперле (Касперле)
Іспанія - дон Крістобаль
Чехословаччина - Кашпарек
Румунія - Васіляш
Угорщина - Витязь Ласло
В'єтнам - Шу-ТЕУ
Єгипет, Туреччина, Греція - Карагез (Карагезіс)
Середня Азія - Палван Кача



Немає коментарів:

Дописати коментар